Rozhovor s Annou Korbelovou

 

1. Co cítíš nebo na co myslíš při malování?

Během každodenního života si poznamenávám ideje a vize, které zachytím, udělám si náčrtek a poznámky, promyslím kompozici a barvy. A během malování už přemýšlím jen nad technickou a estetickou stránkou obrazu. Pak se snažím zapomenout veškeré myšlenky, asociace, etiku a celý okolní svět.

2. Co tě zaujalo na Infernalismu?

Na Infernalismu mě zaujala tematika Pekla. Peklem myslím to Peklo, které je zde na světě, a ve kterém se odehrává celý náš každodenní život. Často je také hezké poznat se s lidmi, se kterými je možné téma tohoto Pekla sdílet a rozvíjet.

3. Kde všude čerpáš inspiraci?

Inspiraci čerpám ve světě a v každodenním lidském životě, který se mi objevuje před očima skrze vize, asociace a analogie, vztahující se k podstatě archetypálních lidských situací. Možná by bylo lze říci, že čerpám inspiraci ve svém vnitřním světě.

4. S čím nejraději pracuješ, při tvorbě obrazu?

Užívám si práci vlastníma rukama, spojenou s pohybem, dynamikou těla i s jeho citem. Z barev mám nejraději barvy akrylové, protože rychle schnou, a dovolují mi tím zachytit bezprostředně věci, které potřebují přetrvat. Mám ráda i barvy olejové, protože s těmi jsem zase schopná pracovat o něco jemněji než s akrylovými nebo třeba s akvarelem. Mám také ráda svoji kombinaci základních barev, které jsou nejkrásnější, a je možné s nimi vytvořit mnoho variací. Moc mě také baví zamýšlet se nad kompozicí. A také tematika Středu.

5. Také o tobě víme, že píšeš. Co tě naplňuje víc, psaní nebo malování?

Obojí má svoje, obojí umožňuje zachytit jiným způsobem jiné aspekty života a světa. Osobně mám raději malování, protože je více bezprostřední a dokáže víc spontánně odrážet myšlení v obrazech.

6. Jak ses dostala k ilustrování sbírky Co číhá v temnotách?

K této práci jsem se dostala na základě rozmluv se spolutvůrci Zdeňkem Zeldou Záleským, Sandrem Dragojem a Kristinou Haidingerovou.

7. Máš v knize nějakou oblíbenou báseň, nebo ilustraci, z jejíž tvorby jsi měla největší radost?

Oblíbila jsem si Škodolibce, který „létá světem, nese zkázu božím dětem“. To mě velice zaujalo a často si to i pro sebe opakuju. Z ilustrace právě ke Škodolibci mám asi i největší radost.

Ptala se Viktoria Panová