Tři otázky pro hosty HorrorConu

Ze všech stran slyšíme nadšené ohlasy na letošní šestý ročník HorrorConu. Rozhodli jsme se položit 3 otázky několika účastníkům programu, kteří povětšinou sledovali i přednášky svých kolegů. Co se na našem festivalu líbilo spisovatelům jako jsou Petr Boček, Veronika Fiedlerová nebo Míra Pech?

Otázky:

 1. Co se vám líbilo na letošním HorrorConu?
 2. V čem by se mohl do příštích let HorrorCon zlepšit nebo jaké byste měl přání v podobě hosta či jiného programu?
 3. Co pro vás znamená horror a přímo HorrorCon?

Pavel Skořepa, spisovatel

 1. Asi nejvíc se mi líbilo to, že se vůbec letošní ročník konal, a to relativně bez omezení. Měl již standardně zajímavý a poutavý program, kterého jsem mohl být aktivně součástí na samotném zahájení. Pokud bych měl jmenovat konkrétně, bylo to rozhodně setkání s přáteli, kterým tak jako mně proudí horor v žilách. Vždyť je to v konečném důsledku vždy hlavně o lidech.
 2. Já jsem z těch lidí, kteří se rádi nechávají překvapit a pokud sám nejsem pověřen nějakým organizováním čehokoliv, nechávám materializaci a realizaci plně v rukách těch z povolanějších, čili organizátorů. Dělají to více než dobře a sami si staví laťku stále výš, tak proč jim do toho jakkoliv kafrat.
 3. Horor je pro mne hlavně silným, stále živým médiem. Je prostředkem, s jehož pomocí se dá sdělit velmi mnoho z toho, co se mi na tomhle divadle zvaném Svět a na vzájemných vztazích mezi lidmi nelíbí. Horor obecně svou nadpřirozenou či extrémní linkou vše zvýrazňuje. Nejde jen o strach samotný, ten dost často zapadá do pozadí, jak už je naše společnost čím dál víc otupělejší. Jde o to vyvolat šok, znechucení, jeli to třeba. Prostě vyšoupnout člověka z jeho komfortní zóny klidu, zahrát na jeho temnou strunu a kochat se jeho následnou nejistotou. Tady jde hlavně o úžasnou a zábavnou hru fantazie. A HorrorCon ukazuje, že to má stále cenu! Je důkazem toho, že horor jako žánr vůbec neskomírá, naopak se čile rozvíjí a má co nabídnout lidem z různých sociálních vrstev společnosti. Je velkým, moudrým a všemu otevřeným vypravěčem, nápomocným k tomu, aby se mohli hororem podobně „postižení“ lidé mohli setkat a být si vzájemně o to blíž.

Roman Tilcer, překladatel, šéf nakladatelství Medusa

 1. Abych tak řekl, líbila se mi celá akce. Oceňuju především tu možnost setkat se s fanoušky a kolegy, poznat nové lidi… Z jednotlivých bodů programu bych vypíchl křest (nebo vlastně znesvěcení) Fantasmagoriany, to měl Martin Jiroušek dobře zmáknuté.
 2. Bylo by fajn, kdyby se podařilo zlákat nějaké výtvarníky – ideálně k osobní účasti, ale líbila by se mi i výstava.
 3. Horor je takové pohlazení po duši. 🙂 HorrorCon mě nadchl, není to žádná bezduchá neosobní akce, ale krásná ukázka fungující komunity, je vidět, že se pořadatelé i návštěvníci věnují žánru s nefalšovanou láskou a nadšením.

Martin Štefko, spisovatel, šéf nakladatelství Golden Dog

 1. Letos (ale v podstatě vždycky) se mi líbilo, jak je Kristina Haidingerová schopná sehnat účastníky, kteří ukazují, jak moc je horor komplexní a bohatý. Nejsou to jen knihy a filmy, ale jsou to i další formy umění, ať už je to hudba, tanec, nebo tvorba vlastních hororových předmětů a dekorací. Skvělé jsou hororové mejkapy. A jako prodejce samozřejmě oceňuji, kolik jsem dostal prostoru.
 2. Osobně mám dlouhodobě problém s Crossem. Ten klub má zajímavou atmosféru, ale to je za mě tak nějak všechno. Necítím ani z jejich strany nějak velký zájem o akci, i když to je možná jen můj pocit. Prostory jsou tmavé, což na prodeje moc fajn není, čtenáři si pořádně nemohou knihy prohlédnout. Určitě by bylo super dostat na akci zahraniční účastníky, asi je jedno koho, jestli spisovatele, filmaře, ale rozhodně by to mohlo akci ještě pomoct růst.
 3. Horor je pro mě denní chleba a snažím se ho ze své pozice nakladatele podporovat, jak jen můžu, i když tedy hlavně ten literární. HorrorCon je pro mě pak největší setkání hororových fanoušků u nás, kteří mohou dokázat, že horor je stejně krásný žánr jako jakýkoli jiný.

Míra Pech, spisovatel

 1. Abych řekl pravdu, tak program ani moc nesleduju. Na Con jezdím spíš proto, abych se potkal s lidmi, které celý rok nevidím. Nicméně, nenechal jsem si ujít křest knihy Tráva, uvedení Fantasmagoriany a pochopitelně ani vystoupení Demiho Mortuuse, kde během našlapané dark synthwave music běží na plátně scény ze slavných hororů – tuhle kombinaci prostě můžu.
 2. Žádné konkrétní či smysluplné požadavky na organizátory nemám. Podle mě to dělají dobře a rád se nechám překvapit s čím přijdou příště.
 3. Horor většinou vnímám jako zábavnou formu umění, které ve svých vrcholných dílech dosahuje až překvapivého společenského přesahu. Je to žánr pro příznivce napětí, strachu a všemožných monster. Ale pozor, jakmile vám začnou myslí defilovat představy, že se stáváte masovým vrahem, kanibalem, nebo nějakým tím -filem se sklony k sadismu, dejte si od hororu raději pauzu a zkuste se po večerech věnovat něčemu jinému. Třeba meditacím.

Jiří Dvorský, ilustrátor sbírky České temno

 1. Křty knih, přednášky autorů, koncert Emerald Shine, celková atmosféra.
 2. Snad jen zlepšit vytápění sklepních prostor a samozřejmě nějaká zahraniční či domácí celebrita by vždy potěšila.
 3. Horor je můj oblíbený žánr a vzhledem k tomu, že jsem ilustrátor, těší mě, že mám občas možnost knižní horory ilustrovat. HorrorCon pro mě znamená hlavně příležitost setkat se s oblíbenými autory a dalšími zajímavými lidmi. HorrorCon je pro mě přesně tím, k čemu odkazuje jeho název, tedy setkáním fanoušků temného žánru.

Milan Žáček, překladatel a jedna z tváří nakladatelství Carcosa

 1. Líbilo se mi, že se vůbec konal, v dnešní době je to malý zázrak. Pak samozřejmě možnost setkat se se starými i novými známými. Z programu jsem toho pravda moc nestihl, s hrůzou si až teď uvědomuju, že jsem vůbec nebyl v kině. Všechno to byla vlastně individuální setkání, debaty, výměny zkušeností. Ale vypíchl bych prezentaci Fantasmagoriany a Trávy, přednášku Petra Bočka
 2. Komorní pojetí má něco do sebe a podzemní prostředí se k této akci hodí. Ale bylo by zajímavé mít i akci velkou, třeba i velkolepou, kde by se horor mohl projevit jako ten silný a výrazný literárně-filmový směr, kterým je. A pak by bylo vhodné mít i zahraniční hosty, spisovatele, veličiny z hororového světa, kteří by nalákali další lidi. Ale sám upřímně nevím, který formát, jestli komorní, nebo ten otevřenější a viditelnější, bych víc vítal.
 3. Horor je pro mě koníček a teď už vlastně i práce, zaměstnání. Zajímavý svět, kde je všechno možné, a když se příhodně uchopí, tak i nejnápaditější literární žánr, směr umění, aspoň pro lidi, kteří netíhnou k realismu. HorrorCon je příjemná a potřebná akce, zážitek, z fanouškovského i nakladatelského hlediska v podstatě i nutnost. A mohl by se konat častěji. 

Martin Jiroušek, spisovatel a muž mnoha profesí

 1. Dobré místo konání, dobré nápady a zastoupení tvůrců i žánrů.
 2. Myslím, že by citelně prospěla přítomnost moderátora, který by provázel celým festivalem a představoval i jednotlivé hosty nebo pořady.
 3. Anglosaský název pro hrůzu, potažmo žánr. HorrorCon je jedno z mála míst setkání příznivců hororu v Česku.

Petr Boček, spisovatel

 1. Viděl jsem jen část programu, protože člověk prostě nemůže být současně na dvou místech. Líbil se mi výběr hostů i programových čísel, byl jsem spokojen. Ve sklepě bylo na rozdíl od předchozích let dokonce docela teplo, což mi vyhovovalo, neboť jsem celkem zimomřivý člověk.
 2. Trochu mi vadí ruch u baru a prodejních stánků při přednáškách a křtech. Vím, že je způsoben jen běžným hovorem s prodávajícími a povídáním přátel, ale někdy je dost špatně slyšet přednášející. Byl bych rád, kdyby dorazil Igor Orozovič, kterým zinscenoval naše povídky ze sbírky Sto hororů ve sto slovech.
 3. Horror je pro mě žánrem, který má tisíce podob a je přitažlivý tím, že skrývá tajemství a nezřídka překračuje hranice falešné korektnosti, která začíná zaplavovat společnost. A je to nejoptimističtější žánr. Koho by nepotěšilo, že je na tom hororový hrdina mnohem hůř než on? HorrorCon je pro mě vítaným setkáním s lidmi, s nimiž si rozumím, s kolegy-autory, s dalšími tvůrci, se čtenáři. Je to i místo, kde se rodí tvůrčí nápady a kde vznikají nové projekty.

Ludmila Svozilová, spisovatelka

 1. Byl to můj první HorrorCon, takže nemám srovnání. Ale líbil se mi. Organizace musela být náročná, přesto byla dobře zvládnutá a program výborně sestavený.
 2. Je mi jasné, že vzhledem k množství hostů a událostí by to šlo asi těžko, ale trochu mě mrzelo, že se některé zajímavé programy překrývaly, a nebylo je tak možné shlédnout celé. Jinak vše bez námitek.
 3. Horory čtu ráda už prakticky od dětství a sama jsem hororovou autorkou. HorrorCon je pro mě velmi zajímavá akce, vlastně je to svátek příznivců tohoto žánru. Uvítala jsem možnost poznat nové autory, odnést si spoustu skvělého čtení i s věnováním a zhlédnout filmy, které jinde jen tak neuvidíte.

Veronika Fiedlerová, spisovatelka

 1. Bohatost programových linií, setkání s prima lidmi, prostředí klubu. Byla jsem letos poprvé, takže všechno pro mě bylo úžasné novou zkušeností.
 2. Hodně chyběla funkční šatna, kde by si návštěvníci mohli odložit bundy a batohy. Zajímavé programy se kryly.
 3. Horror pro mě znamená komunitu skvělých lidí, které mám ráda. HorrorCon výborná příležitost se s nimi vidět naživo.